Jeżeli grozi Ci licytacja komornicza, to działaj jak najszybciej. Kolejne kroki postępowania komornika spowodują tylko powiększenie Twojego długu. Każde podjęte przez komornika działania podlegają naliczaniu kolejnych opłat, którymi zostaniesz obciążony, jak np. wyceną nieruchomości przez rzeczoznawcę komornika, opłatami za poszukiwanie majątku i dłużnika, opłatami za postępowanie sądowe, za dojazdy do dłużnika, wynagrodzeniem komornika itp. Dlatego szybkie podjęcie właściwych kroków jest dla Ciebie korzystne.  Jeżeli nie jesteś w stanie spłacić długu, możesz podjąć następujące kroki:

  1. Negocjować z wierzycielami. Możesz spróbować porozmawiać z bankiem lub instytucjami, które naliczyły Ci długi. Jeśli zrobisz to umiejętnie możesz liczyć na umorzenie np. odsetek karnych lub na inne korzystniejsze warunki spłaty należności.
  2. Jeżeli negocjacje i nowe warunki spłaty nadal okażą się dla Ciebie zbyt problematyczne, możliwe, że dobrym wyjściem będzie sprzedaż zadłużonej nieruchomości. Pamiętaj, że komornik nie tylko będzie chciał ją sprzedać za 75% jej wartości w pierwszej licytacji (2/3 wartości w drugiej) , ale dodatkowo obciąży Cię licznymi opłatami związanymi z licytacją komorniczą. Pamiętaj, że wartość Twojego mieszkania wycenia zlecony przez komornika rzeczoznawca. Dla niego, im mniejsza wartość Twojej nieruchomości, tym większe prawdopodobieństwo, że ktoś ją kupi na licytacji. Dlatego nie czekaj na wycenę zleconą przez komornika, gdyż może ona być dla Ciebie niekorzystna. Warto spróbować samemu sprzedać nieruchomość, lub powierzyć to profesjonalnej firmie, która pomoże Ci w takiej sytuacji zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Jest znaczna różnica  między spłatą długów po uzyskaniu pieniędzy z licytacji, a spłatą długów w przypadku sprzedaży nieruchomości przed licytacją. Jeśli chcesz wiedzieć więcej skontaktuj się z nami lub śledź naszą stronę, w kolejnych wpisach opiszemy kolejność spłaty wierzytelności.

Należy pamiętać, że jako właściciel mieszkania, nie możesz brać udziału w licytacji, tak jak i żaden z członków Twojej rodziny. Przy eksmisji komornik nalicza również wysokie koszty, którymi Cię obciąży. Dlatego powinieneś być świadomy, że licytacja komornicza to ostateczność i lepiej wziąć swój los we własne ręce.